I.
1. Účastníci této smlouvy, ve smyslu § 151 b) občanského zákona, se mohou dohodnout na zástavě movité věci, jejíž specifikace bude konkretizována v každé jednotlivé zástavní smlouvě.
2. Zástavní věřitel přijímá zástavu do své dispozice k zajištění pohledávky vůči dlužníkovi na období specifikované v každé jednotlivé smlouvě. Zástavu movité věci lze sjednat po dobu 1 měsíce. Po dohodě s vedoucím prodejny lze sjednat i zástavní smlouvu s delší dobou trvání.
3. Každou jednotlivou zástavní smlouvu lze po dohodě prodloužit! Bez splacení předcházejících úroků je prodlužování každé jednotlivé zástavní smlouvy možné maximálně na dobu 3 měsíců. I poté je možné smlouvu dále prodloužit, předpokladem však je splacení předcházejících úroků.
II.
1. Předmět zástavního práva bude po dobu trvání zástavní smlouvy v držení věřitele.
2. Zástavní dlužník — klient převezme zástavu zpět do své dispozice po úhradě pohledávky zástavnímu věřiteli, která mu byla při uzavření zástavy vyplacena, a dále se zavazuje uhradit zástavnímu věřiteli poplatek za dobu, kdy byla zástava v držení věřitele.
Tento poplatek činí:
– 30 % z půjčené částky za 1 měsíc při půjčce 1,- až 1.999,- Kč
– 20 % z půjčené částky za 1 měsíc při půjčce 2.000,- až 9.999,- Kč
– 15 % z půjčené částky za 1 měsíc při půjčce 10.000,- Kč a více
Poplatek je splatný současně s úhradou pohledávky zástavního věřitele, přičemž minimální úrok činí 30,- Kč.
III.
1. Zástavní věřitel má právo uspokojit svou pohledávku ze zástavy v případě, že zástava nebude vyplacena formou úhrady pohledávek a sjednaných poplatků, a to v dohodnutém termínu, včetně tvz. čekací lhůty, tak jak je specifikováno v čl. 4/II této smlouvy.
2. Po uplynutí sjednaného termínu a následné čekací lhůty, má věřitel právo uspokojit svou pohledávku sankční pokutou, na jejíž zaplacení získá prostředky přímým prodejem zastaveného předmětu bez uplatnění pohledávky u soudu.
3. Zástavní věřitel je povinen svěřenou zástavu opatrovat, chránit ji před poškozením, ztrátou či zničením.
4. Dá-li někdo do zástavy věc bez souhlasu vlastníka nebo jiné osoby, která má k věci věcné právo neslučitelné se zástavním právem, vznikne zástavní právo jen je-li věc odevzdána zástavnímu věřiteli , a ten ji přijme v dobré míře, že zástavce je oprávněn věc zastavit.
5. Vztahy mezi zástavním věřitelem a zástavcem se řídí ustanovením § 151 a-j) občanského zákona a touto smlouvou.